Znate one tetra i švedske pelene koje se koriste za široki povoj? Ispod njih ne morate da stavljate jednokratnu pelenu!
Cena jednokratnih pelena u Srbiji je među najvišima na svetu. Bebe se u njima više znoje i osipaju, pogotovo leti. Evo nekoliko načina kako možete da koristite manje jednokratnih pelena, da ih kombinujete sa platnenim i da praktikujete delimično bespelenaštvo.
DNEVNI RASPORED
Bebe obično ne piške za vreme prve „sesije“ noćnog spavanja, dakle ako im pre uspavljivanja stavite platnenu pelenu, najverovatnije će biti suvi 3-6 sati. Na svakom noćnom podoju proverite da li su mokri, i ako jesu, možete im staviti jednokratnu pelenu, jer u drugoj polovini noći bebe više piške, pa će na ovaj način biti suvi i duže ćete spavati.
Ako vaša beba redovno kaki ujutru, jednokratnu pelenu joj možete ostaviti dok se ne iskaki i tek onda je presvući. Ako prepodne provodite s bebom, možete joj tada staviti udobnu i mekanu platnenu pelenu. Ako se iskaki u platnenu pelenu, samo je otuširajte hladnom vodom da ne ostane fleka (pelenu, ne bebu), i odložite za pranje. Za to možete koristiti kakav lavor, dispenser ili ih odmah stavljati u mašinu.
U toku dana, bebe više piške prepodne nego popodne. Zato, nakon ustajanja i kakenja, možete joj opet staviti jednokratnu, pogotovo ako izlazite u prepodnevnu šetnju i ako je vreme hladno, ili ako imate obaveza – da prirpemite doručak, nahranite i zanimate starije dete, radite. Ako je vaša beba u jednokratnoj peleni i znate da će (po uobičajenom ritmu, gasovima, znacima) uskoro kakiti, sačekajte pre nego što je presvučete u platnenu. Dozvolite joj dovoljno vremena da isprazni creva, jer to često rade „u talasima“. Nekoliko minuta nakon kakenja, takođe i piške. Ako su vam platnene pelene samo mokre, a ne prljave, moći ćete da ih perete na nižoj temperaturi, a i nećete morati da ih predhodno
čistite.
Oko podneva se učestalost piškenja smanjuje, pa preporučujem korišćenje platnenih pelena. Na ovaj način, možete dnevno koristiti svega jednu ili dve jednokratne pelene. U zavsnosti od učestalosti korišćenja i pranja, potrebno vam je još deset ili petnaest kompleta platnenih pelena.
JOŠ NEKOLIKO SAVETA DA VAŠA BEBA BUDE DUŽE SUVA
Ove činjenice možete iskoristiti da im ponudite nošu, šolju, lavabo, kanticu, flašicu… Budite kreativni, bićete ponosni što ste „uhvatili“ piškenje i ostvarićete bližu vezu sa svojim čedom.
Kada se bebama piški, one se uznemire, unervoze, a često i probude. Zatim se uozbilje, zagledaju u neku tačku i piške. Bebe piške 15-20 minuta nakon hranjenja ili pića, a ukupno oko 20-25 puta na dan.Ponudite bebu da piški pre izlaska iz kuće, na parkingu pre ulaska u auto, nakon izlaska iz auta, čim uđete u kuću, pre pranja ruku, pre spavanja. Ako piškenje vežete uz neku drugu aktivnost, stvarate svoju rutinu, a bebe uživaju u rutinama.Bebe obično ne piške u auto sedištu.
Da biste je „inspirisali“ da piški, možete pustiti da teče voda u kadi, u lavabou, ili da podražavate zvuk piškenja: „cssssssss“, ili „pššššššš“. Pustite dete gologuzo na plaži, ili nabavite malene gaćice. Preslatke su.
Ako imate mogućnosti, pustite dete gologuzo i kod kuće. Nudite ga da piški na nekih 45-60 minuta i po gorenavedenim savetima, i čuvajte pri ruci neku tetra pelenu da prebrišete pod ako se ispiški.
Za Mati je tekst napisala: mati Biljana Stanojčić
One Comment: