Moja torba za porodilište stajala je otvorena u kutku spavaće sobe više od mesec dana.
Svaki put kad bih prolazila pored, bacila bih pogled unutra, sve očekujući da mi se nekako „javi“ ono što sam možda još zaboravila da spakujem.
Bila sam trudna do ušiju, s oteklim rukama i nogama i osećajem da mi je mozak poluisključen, trudeći se da sastavim jednu normalnu misao i preletim spisak u glavi još jednom.
Onda bih sela i krenula da nabrajam – pelene, bodići, flic ćebe, papuče, grudnjak za dojenje, dokumenta… I opet mi se činilo da nešto nedostaje.
U tom periodu, osećala sam mešavinu straha i radosti koja teško može da se objasni. I nije me bilo sramota da priznam – pakovanje torbe za porodilište činilo mi se kao neka vrsta malog, prvog koraka pred ulazak u haos.
Bar taj jedan mali deo univerzuma nad kojim imam kontrolu i koji mora da bude kompletan.
Sve drugo – porođaj, prvi plač, prvi susret – bilo je veliko i neuhvatljivo. Ali ova torba, ona je bila moj konkretni pokušaj da u tom velikom trenutku budem spremna.
Ako se i vi sada pitate šta spakovati za porodilište i imate osećaj da ništa ne možete da predvidite, razumem vas. I ja sam tražila kompletan spisak koji ne ostavlja prostor sumnjama.
Zato želim da podelim ono što sam naučila: Ne morate trpati sve što vam padne na pamet, ali postoje stvari zbog kojih ćete biti zahvalni sebi kad dođe vreme.
Kada je pravo vreme da torba bude spremna?

Čula sam bezbroj saveta o tome kada treba početi s pakovanjem torbe za porodilište. Neki su govorili da već u sedmom mesecu treba da imam sve stvari spremne za „ne daj bože“.
Drugi su odlagali pakovanje do poslednjih nedelja. Ja sam spakovala prvu verziju oko 32. nedelje trudnoće, pa sam je vremenom dopunjavala.
Možda će vam zvučati preterano, ali korisno je da imate papir sa spiskom na kojem precrtavate stvari kako ih stavljate u torbu.
Taj spisak je mala sigurnost kad vam mozak, od hormona i nespavanja, više ne daje jasne signale.
Ako vam je lakše, evo saveta koji je meni značio: Najpre ubacite ono bez čega ne možete – dokumenta, odeću za bebu, stvari za ličnu higijenu i oporavak.
Dokumenta koja ne smete zaboraviti
Sećam se kako sam noć pre polaska proveravala fasciklu sa dokumentima bar tri puta.
U tom trenutku, sve mi je delovalo kao da će neko tamo u bolnici sigurno reći da nisam dovoljno spremna samo zato što sam zaboravila jedan papir.
Tih nekoliko dokumenata odlučuju da li ćete biti primljeni bez čekanja i objašnjavanja. Zato ih pripremite ranije i držite na dohvat ruke.
Za ove papire prvo će vas pitati na prijemu:
- Lična karta i zdravstvena knjižica
- Karton trudnoće, odnosno sve nalaze i ultrazvučne izveštaje od početka trudnoće.
- Uput za porodilište od izabranog ginekologa
- Rezultati poslednjih laboratorijskih analiza (krvna slika, brisevi, krvna grupa)
Bez nekog od ovih papira, možete sebi uzrokovati nepotreban stres ili vas mogu ostaviti da čekate prijem dok neko ne donese dokumenta.
Zato, ako niste još spakovale fasciklu, nađite sve papire i počnite da ih ređate polako.
Odeća i donji veš – sitnice koje čine da se osećate kao čovek

Prvi put kada sam u bolnici otvorila torbu da izvadim spavaćicu, shvatila sam koliko obična stvar – komad pamuka koji lepo miriše – može da vas vrati u osećaj sigurnosti.
U porodilištu sve je novo, sami ste, ne poznajete osoblje, strepite i čekate. Zato je važno da stvari koje dodirujete budu udobne i da vas podsete na dom.
Bez spavaćice i njene rezerve, ali i još nekih krucijalno važnih stvari, ne krećite put porodilišta:
- 2 do 3 duže spavaćice ili pidžame koje se kopčaju od napred, da možete lako da dojite i da vas ništa ne steže oko stomaka.
- Jedan širok, lagan ogrtač za hodanje do toaleta ili kad dođe poseta.
- 3 do 5 pari pamučnih gaćica, većih ii udobnih, jer telo i posle porođaja još neko vreme ostaje otečeno.
- Mrežasti jednokratni ulošci biće vam neophodni prvih nekoliko dana zbog jakog krvarenja.
- 2 grudnjaka za dojenje bez žica, s dobrom potporom.
- Čarape poneste čak i ako se porađate leti, jer noge znaju da budu hladne.
- Papuče za tuširanje i papuče za sobu.
- Široka udobna trenerka ili helanke za izlazak iz bolnice ili nešto treće u čemu vam je prijatno i što ne pritiska stomak.
Tih dana, pre i nakon porođaja, najvažnije je da budete suvi, čisti i u garderobi koja ne smeta rezovima, ranama i grudima koje se menjaju i bole.
Kad spakujete sve to i zatvorite torbu, možda ćete na trenutak pomisliti da je previše. Ali svaki od tih komada odeće ima svoju svrhu i verujte, bićete zahvalni sebi što ste mislili unapred.
Higijenski proizvodi i stvari koje možda ne biste stavili na spisak
View this post on Instagram
Iako pred porođaj i neposredno nakon njega zaista nemate snage da razmišljate o tome kako izgledate, a i ne treba, ipak su vam potrebne stvari za osnovnu higijenu.
Trenutak koji će vam doneti najviše olakšanja nakon porođaja i sustreta sa bebom jeste onaj kada vam budu rekli da možete da se istuširate.
Važno je da tada imate kod sebe sve što vam je potrebno za sprovođenje kompletne higijene:
- Sapun ili gel za tuširanje – blagi, bez jakih mirisa.
- Šampon i balzam – jer je posle par dana osećaj čiste kose pravo olakšanje.
- Četka za kosu i gumice – trebaće vam da vam kosa ne smeta i ne nervira vas prilikom dojenja
- Dezodorans – obavezno, ali birajte onaj blag, bez alkohola.
- Labelo ili balzam za usne – jer je vazduh u bolnici suv i usne brzo ispucaju.
- Vlažne maramice za ruke i lice.
- Krema za bradavice – ako planirate da dojite, trebaće vam zbog iritacija i pukotina na koži.
- Jastučići za grudi – upijaju mleko koje krene kada beba nije sa vama.
- Mali set papirnih ubrusa ili maramica – korisni za sve, od brisanja ruku do čišćenja stolova.
- Pasta i četkica za zube – biće vam neophodne
Ništa od ovoga nije suvišno, sve će vam trebati i sve ćete koristit. Čak i ako ponesete višak, uvek možete ostaviti ženama koje u porodilištu ostaju posle vas.
Ono što bebi stvarno treba u prvih nekoliko dana

Za bebu ćete većinu stvari spremiti da je sačeka kada dođe svojoj kući. U bolnicu za nju ponesite samo najneophodnije. Pre nego što spakujete bebine stvari, raspitajte se u bolnici da li oni obezbeđuju nešto od opreme za novorođenčad. Neke daju pelene i odeću za vreme boravka, druge očekuju da sve ponesete sami. Ja sam u svojoj torbi imala:
- tri bodija,
- tri kompleta benkica i pantalonica,
- flic ćebence,
- dve kapice
- nešto protiv grčeva za bebu
- nekoliko pari čarapica.
- Pelene, vlažne maramice i kremu za guzu.
Ono što mnogi zaborave je autosedište. Dajte budućem tati zadatak da ga montira pre nego što odete u porodilište, ili bar pre nego što krene u bolnicu po vas.
Stvari koje je bolje ostaviti kod kuće U početku sam mislila da će mi trebati knjiga, časopisi i notes u koji ću pisati misli dok beba spava.
Iskreno, nisam stigla da otvorim ništa od toga. Dobra namera je bila tu, ali vremena i snage za čitanje i pisanje nisam imala.
Većinu dana sam gledala bebu, proveravala je ili pokušavala da uhvatim neki sat sna. Sve što nisu osnovne potrepštine za ta dva, tri dana za vas i bebu, samo će vam zauzimati prostor.
Nakit, kozmetički setovi, šminka samo pune torbu i dodatno otežaju snalaženje.
I ne zaboravite, u bolničkoj sobi nikada nema mnogo mesta. Biće dovoljno izazovno da pospremite i ono najosnovnije.
Tih dana dok ste u porodilištu važno je samo jedno – da se oporavite i povežete s bebom. Sve što ne doprinosi tom osećaju, može da sačeka povratak kući.
Budite smireni i znajte…
Da u trenutku kad se sve menja, niste same. Kad sad pogledam unazad, shvatam da je ta torba bila simbol spremnosti, makar i prividne, za nešto što nikada ne možete potpuno predvideti.
Ako sada sedite i gledate u prazan kofer, možda vam srce brže kuca i pitate se – da li ću znati šta radim?
Da li će sve biti u redu? I sama sam to osetila. Znam kako je.
Nesigurnost i gomila pitanja normalna su reakcija pred tako važan životni događaj nakon koga će se sve promeniti.
Osećaj da ste pripremili sve što ste mogli pomoći će da se malo smirite i povratite kontrolu.
Zato, uzmite torbu i krenite da je pakujete po ovom vodiču – stavku po stavku. Kada dođe trenutak da se upoznate sa svojom bebom – dišite duboko i verujte.
Priroda je uredila stvari. Kada beba stigne, znaćete tačno šta treba da radite. Da li ste već počeli da spremate svoju torbu za porodilište?
Ako imate neku nedoumicu ili želite da podelite šta vam je najviše značilo, napišite. Biće mi drago da čujem vaše iskustvo, a ono će sigurno značiti i još nekoj budućoj mami.